Na wspomnienie odgłosów wierteł czujesz ciarki na plecach? Wizja leczenia kanałowego wprawia Cię w dzikie przerażenie? Nie jesteś sam. Podobnie jak Ty, lęk przed wizytami u dentysty odczuwa ponad 90% Polaków. Posiadanie kompetencji psychologicznych wydaje się w tej sytuacji niezbędne w przypadku każdego stomatologa. Ten wniosek zmotywował nas do nawiązania współpracy z pracownią psychologiczną w Olsztynie, która pomogła nam poprawić relacje z pacjentami.

Współpraca dentysty i psychologa – jakie daje efekty?

Dentysta bez kompetencji psychologicznych jest jak stolarz, który nie zważając na nic, hebluje krzesło aż wióry lecą. Strach do takiego trafić – dentysta sadysta! Są jednak na szczęście stomatolodzy, którzy oprócz wiercenia w zębie, potrafią również wwiercić się w umysł pacjenta po to tylko, by móc odpowiednio zadbać o jego samopoczucie. Taka umiejętność to efekt wieloletniej współpracy ze specjalistami – w naszym przypadku z pracownią psychologiczną z Olsztyna. W wyniku tej współpracy powstały 3 koronne zasady naszego gabinetu:

  1. Uśmiech to najlepszy środek przeciwbólowy!

Jak rozwiać ciemne chmury w głowie przekraczającego próg gabinetu pacjenta? Nie ma lepszego sposobu niż po prostu się do niego uśmiechnąć 🙂 Badania dowodzą, że kiedy widzimy uśmiechającą się osobę, automatycznie sami się uśmiechamy, a każdy taki uśmiech uwalnia w mózgu lawinę endorfin, które poprawiają nastrój i… działają przeciwbólowo.

  1. Zachowaj spokój – nie milczenie!

Trudno rozmawiać z pacjentem, który ma buzię wypchaną watą, co nie znaczy, że dentysta ma zupełnie zrezygnować z mówienia. Wręcz przeciwnie! Brak wiedzy na temat tego, co dzieje się z nami na fotelu to źródło ogromnego stresu. Opowiadając pacjentowi o postępach w pracy, redukujemy jego napięcie, sprawiając przy okazji, że lepiej znosi zabiegi.

  1. WETO! Czyli pacjent ma prawo powiedzieć STOP

Z każdym pacjentem umawiamy się na specjalny znak, np. podniesienie ręki, który oznacza natychmiastowe przerwanie zabiegu. W ten sposób leczona osoba zyskuje kontrolę nad sytuacją, zwiększając przy tym swoje poczucie bezpieczeństwa.

Dzięki naszej współpracy z pracownią psychologiczną w Olsztynie zdobyliśmy wiedzę i umiejętności, które pozwoliła zbudować nam bardzo dobre relacje z naszymi pacjentami. Dzięki temu chętniej nas odwiedzają, a my mamy paradoksalnie mniej pracy – częstsze wizyty pacjentów pozwalają nam bowiem szybko i sprawnie rozwiązywać problem w zarodku, bez fundowania pacjentom skomplikowanych i bolesnych zabiegów. I wszyscy są zadowoleni!