Leczenie kanałowe

Ostatnia deska ratunku dla zęba

Na czym polega

Leczenie kanałowe to często ostatnia deska ratunku dla zęba. Stosuje się je w przypadku zakażenia miazgi kanałowej. Pacjenci, którzy zostają poddani leczeniu kanałowemu, często przychodzą do gabinetu z silnym bólem zęba, to oznaka, że rozwinął się stan zapalny, i należy działać natychmiastowo. Zazwyczaj udaje się leczenie kanałowe wykonać podczas jednej wizyty, jednak zdarzają się sytuacje, gdy pacjent musi odwiedzić gabinet nawet trzy razy z jednym zębem. Najczęstszym powodem zakażenia miazgi zębowej jest próchnica, nieleczona może prowadzić do naprawdę przykrych skutków.

Wskazania

Leczenie kanałowe jest konieczne przy: zapaleniu miazgi, martwicy miazgi, zmianach około wierzchołkowych oraz w przypadku niedopełnionych kanałów korzeniowych. Sam zabieg jest bolesny, dlatego zazwyczaj zaleca się stosowanie znieczulenia, co jest niemożliwe w przypadku, gdy pacjent jest na nie uczulony. Na zabieg pacjentów sprowadza zazwyczaj przeszywający ból, który jest oznaką zapalenia lub zakażenia miazgi kanałowej.

Jak się przygotować

Zabieg polega na usunięciu miazgi z kanału zębowego, następnie dentysta do kanału wprowadza specjalny środek i wzmacnia koronę zęba.
Tuż przed zabiegiem lekarz wykonuje prześwietlenie zęba, podaje znieczulenie oraz zabezpiecza miejsce pracy i przygotowuje sterylne narzędzia.
Ponieważ zabieg jest długotrwały, zaleca się przed wizyta spożyć posiłek.

Leczenie

Implanty dentystyczne

Endodoncja

Stomatologia estetyczna

Wybielanie zębów

Ortodoncja